Wczytuję dane...
Witamy na blogu!
Wróć do listy wpisów

Jak dobrać biustonosz i jego rozmiar?

Wybór odpowiedniego stanika to niezwykle ważny krok podczas zakupu bielizny - szczególnie w wypadku sklepu on-line. Podpowiadamy, jak dobrać biustonosz, aby prawidłowo odciążał kręgosłup i jednocześnie atrakcyjnie prezentował Twoje piersi. 

Typy staników

Wśród najczęściej spotykanych typów biustonoszy wymienia się:

 - pełne (full cap), świetnie nadające się do większych rozmiarów,
 - półpełne, czyli bardzo uniwersalne modele,
 - push-up, które podnoszą biust i pięknie go eksponują,
 - bardotki - to rodzaj stanika bez ramiączek,
 - balkonetki, czyli bardziej uwodzicielskie modele, również podnoszące biust,
 - półgorsety - biustonosze przedłużone na dole

Ich dobór zależy głównie od preferencji użytkowniczki i okazji, na którą jest potrzebny. Więcej na temat rodzajów biustonoszy przeczytasz w naszym poprzednim tekście. Pamiętaj jednak, że bez względu na wybór, najistotniejszy jest prawidłowo dobrany rozmiar biustonosza. 

Jak dobrać stanik - obwód

Podstawowym rozmiarem biustonosza jest cyfra, która wskazuje na obwód Twojego ciała pod biustem. Jeśli chcesz zmierzyć się samodzielnie, najlepiej zrób to przed lustrem, aby dobrze dostrzec, ile wskazuje miara. Ta natomiast nie powinna być dość napięta - do tego powinnaś przyjąć normalną postawę na wydechu. Od wyniku, który uzyskałaś, odejmij 5 cm, a następne cały wynik zaokrąglij w dół. W ten sposób uzyskasz pierwszy rozmiar stanika, który pomoże Ci wybrać ten wymarzony. 

biustonosz Gaia

Dlaczego poprawny pomiar obwodu pod biustem jest taki ważny? Jeśli Twój biustonosz będzie za ciasny lub za luźny, po prostu nie będzie spełniał prawidłowo swojej funkcji. Nie odciąży Twoich pleców ani nie utrzyma piersi w prawidłowej pozycji, a cała ich waga będzie spoczywać na ramiączkach. Jeśli chcesz zakupić np. biustonosze Gaia, to możesz skorzystać z tabeli rozmiarów lub polegać na własnym pomiarze. 

stanik Gaia

W przypadku obwodu pod piersiami wynoszącym np. 73 cm, oba sąsiednie rozmiary, tj. 70 i 75 mogą być odpowiednie. Jeśli jesteś w stanie włożyć pod pasek biustonosza więcej niż 3 palce, to znaczy, że jest za luźny i potrzebujesz mniejszego rozmiaru. Istotna jest również linia stanika na plecach - musi być prosta. Gdy jest wygięta w łuk, staników również może być za luźny. Z drugiej strony nie może Cię uciskać czy wręcz utrudniać oddychanie. Wówczas jest zdecydowanie za ciasny i potrzebujesz większy rozmiar biustonosza.

Jak dobrać biustonosz - miseczka

Gdy już masz zmierzony obwód pod piersiami, czas dopełnić Twój rozmiar stanika i wybrać odpowiednią miseczkę. Pozorna wielkość Twoich piersi może być bardzo myląca i lepiej na niej nie polegać. Chcesz wiedzieć, jaki masz rozmiar biustu i miseczki? Weź miarkę i tym razem zmierz obwód swojego ciała w biuście. Pamiętasz obwód pod piersiami? Odejmij od siebie te wartości. Różnica pomiędzy obwodem w biuście a pod biustem pomoże Ci, jak dobrać biustonosz. Im większa różnica, tym większy rozmiar miseczki. W przypadku biustonoszy Kinga Wygląda to następująco: 

 - A - 12-13 cm różnicy 
 - B - 14-15 cm różnicy 
 - C - 16-17 cm różnicy 
 - D - 18-19 cm różnicy 
 - E - 20-21 cm różnicy
 - F - 22-23 cm różnicy 
 - G - 24-25 cm różnicy 
 - H - 26-27 cm różnicy 
 - I - 28-29 cm różnicy 
 - J - 30-31 cm różnicy 
 - K - 32-33 cm różnicy 
 - L - 34-35 cm różnicy 
 - M  - 36-37 cm różnicy 

biustonosz kinga 1

Prawidłowo dobrana miseczka, bez względu na rodzaj biustonosza, ładnie układa się na piersi. Gdy miseczka jest za mała, biust niejako się z niej “wylewa”, tzn. widoczne się drobne wybrzuszenia. W przypadku za dużej miseczki, biust chowa się pod nią i pozostawia nieestetyczną przestrzeń. Łącząc rozmiar miseczki z obwodem pod piersiami, otrzymasz jednoznaczny rozmiar biustonosza. W ten sposób oznaczenia 75D czy 90A nie będą już dla Ciebie żadną tajemnicą. 

biustonosz kinga 2