Wczytuję dane...
Witamy na blogu!
Wróć do listy wpisów

Coco Chanel – ponadczasowa klasa i styl

Przyszła na świat 19 sierpnia 1883 roku w schronisku dla ubogich w Saumur, nad Loarą, jako Gabrielle Chanel. Jej ojciec porzucił rodzinę. Matka przez 11 lat samotnie wychowywała ją i jej dwie siostry. Gdy zmarła, wszystkie trzy trafiły do sierocińca. Młoda Coco pracowała  jako szwaczka i sprzedawczyni w sklepie z bielizną. W wieku dwudziestu lat oczarowała spadkobiercę tekstylnego imperium, Etienne’a Balsana. To on uczył ją w swej posiadłości wyrafinowanej elegancji i wykwintnego stylu życia. Dawał lekcje jazdy na łyżwach, pokazywał albumy ze sztuką i przedstawiał ludziom z towarzystwa. To właśnie w tamtym okresie zaczęła też na poważnie myśleć o projektowaniu mody.

 

W 1908 roku poznała Anglika, Arthura „Boya” Capela, zamożnego biznesmena z politycznymi ambicjami. Mężczyzna tak spodobał się Gabrielle, iż ta postanowiła go usidlić i już wkrótce zamieszkali razem w Paryżu. Jego pieniądze umożliwiły jej otwarcie pierwszego salonu mody Chanel. Niedługo po tym powstały dwie jego filie – w Deauville i Biarritz. Jednak sukces jej nie rozleniwił. Miała ona bowiem naturę pracoholiczki. Każdego dnia projektowała po kilkanaście godzin, a dla „Boya” zostawało coraz mniej czasu. I choć poślubił on w związku z tym pewną angielską arystokratkę, był kochankiem Chanel nawet po ślubie. Kiedy w 1919 roku zginął w wypadku samochodowym w Côte d’Azur, Coco miała powiedzieć, że gdy straciła Capela, straciła wszystko. W późniejszym życiu miała jeszcze wiele bardzo głośnych romansów i mnóstwo mężczyzn zabiegało o jej rękę. Ona jednak do końca pozostała „mademoiselle”. Niestety, z wiekiem zaczęła coraz silniej doświadczać samotności. Przeżyła wszystkich przyjaciół, stała się zgorzkniała i drażliwa. Zmarła w swoim łóżku, 10 stycznia 1971 roku.


Chanel żyła niekonwencjonalnie i ponad wszystko ceniła sobie niezależność. Co ciekawe, nigdy nie nauczyła się rysować. Swoje stroje zawsze komponowała na żywych modelkach. Często trwało to godzinami, więc wielu dziewczynom pracującym na wybiegach jej pracowania kojarzyła się z salonem tortur. Wyzwoliła kobiety z gorsetów, a jej prosty styl – elegancki, a zarazem wygodny, zrobił prawdziwą furorę nie tylko w Paryżu. Projektantka propagowała szczupłą sylwetkę i proste linie. Jej sztandarowym dziełem był słynny – i jak się okazało ponadczasowy – kostium oraz legendarne perfumy numer pięć. Ubierały się u niej najsławniejsze damy epoki, m.in. Greta Garbo, Romy Schneider, Jeanne Moreau czy Jacqueline Kennedy.

 

Dzisiaj Chanel to już nie tylko ubrania i zapachy, lecz również niepowtarzalne dodatki do strojów oraz doskonałej jakości kosmetyki. Miło nam poinformować, że i w naszym sklepie internetowym Ekskluzywna.pl znaleźć można bogaty wybór produktów tej wyjątkowo luksusowej marki.