Wczytuję dane...
Witamy na blogu!
Wróć do listy wpisów

Jak wybrać biustonosz do karmienia?

W jednym z naszych artykułów wspominaliśmy o tym, że w czasie ciąży jedną z najważniejszych rzeczy jest dobrze dobrany biustonosz ciążowy. To od niego zależy to, jak będą wyglądały piersi po porodzie. Jak już wiecie, odpowiednie podtrzymanie biustu w czasie ciąży to kluczowa sprawa dla jego kondycji. Idealnie dopasowany stanik zapobiegnie rozstępom oraz nadmiernej utracie jędrności. Warto tez pamiętać, że – wbrew obiegowym opiniom – na formę piersi w żaden sposób nie ma wpływu długość karmienia. Co wcale nie znaczy, że w połogu i w okresie karmienia maluszka powinno się nosić byle jaką bieliznę. Wręcz przeciwnie. Odpowiednio dobrany biustonosz do karmienia jest równie istotny, jak ten ciążowy czy codzienny. Jak więc wybrać swój model idealny?


Lupoline 3013 biustonoszMitex Blue Jelly Sweet Mama biustonoszLupoline 1381 big granat biustonosz

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że stanik do karmienia najlepiej jest kupić jeszcze przed porodem, ale nie wcześniej niż w 9 miesiącu ciąży, bo często to właśnie dopiero wtedy piersi powiększają się „ostatecznie”. Taki biustonosz przyda się już w szpitalu, a dodatkowo po powrocie do domu kobieta nie będzie musiała szukać w popłochu takiej właśnie bielizny. Zresztą, pierwsze dni połogu to nie jest czas na pośpieszne zakupy czy nerwowe przeszukiwanie stron internetowych. Tym bardziej, że dobór biustonosza do karmienia jest dość pracochłonnym procesem.Na wstępie trzeba oczywiście określić swój rozmiar. Samo to nastręcza już sporych problemów bo modele oferowane przed różnorodne marki różnią się krojami, wielkością miseczek, obwodami etc. Dlatego zawsze porównujcie swoje wymiary z tabelami rozmiarowymi poszczególnych producentów i pamiętajcie, że u nas – w razie nieudanego wyboru – macie 14 dni na zwrot zamówionego towaru.Inna istotna kwestia to ta, że przy określaniu obwodu pod biustem od otrzymanego pomiaru należy odjąć 10 cm. Obwód zmniejszy się bowiem po porodzie. Jeżeli kobieta nie przytyje w ciąży ponad miarę to spokojnie może się zdecydować na obwód sprzed ciąży. Natomiast miseczka powinna być o rozmiar większa od tej, jaką nosimy pod koniec ciąży. Wielkość piersi w połogu będzie się zmieniała nawet kilka razy w ciągu doby. Jest to zależne od tego, czy piersi są po karmieniu czy przed.Następna sprawa dotyczy usztywnienia. Na początek rzeczywiście lepiej jest postawić na miękki biustonosz do karmienia, choć wiadomo, że taki będzie gorzej trzymał piersi. Jednak w pierwszej fazie połogu fiszbiny mogą być zbyt uciążliwe dla ciała i po prostu mogą uwierać. Poza tym taki nieusztywniany stanik przyda się również do spania, ponieważ wiele pań w połogu nosi biustonosze także w nocy. Taka bielizna umożliwia też użycie wkładek laktacyjnych, które chronią przed zalaniem czegokolwiek mlekiem z piersi. A zanim laktacja się ustabilizuje to mija trochę czasu.


Po pewnym okresie można już sięgnąć po fiszbiny. Nadal należy jednak pamiętać, że piersi nie mogą być uciskane ani przez fiszbiny, ani przez za małe miseczki, ani przez pozornie nieistotne szwy. Kluczowe jest tu ścisłe dopasowanie pod biustem, które zapewnia dobre podtrzymanie piersi i pozwala im swobodnie „leżeć” na obwodzie. Natomiast fiszbiny powinny okalać piersi i leżeć płasko na klatce pod piersiami oraz obok nich, a końcówki fiszbin powinny celować mniej więcej w środek pachy. To wszystko jest wyznacznikiem odpowiedniego rozmiaru miseczki. Zwracajcie również uwagę na rozstaw fiszbin w poszczególnych modelach i fasonach.


Dobrze, kiedy stanik do karmienia wyposażony jest też w odpinane miseczki  z wygodnym zapięciem typu „klik”. Takie rozwiązanie pozwala dostać się do piersi szybko i przy pomocy jednej ręki, bez konieczności odkładania maluszka na bok.


No i ostatnia sprawa – design. Tu panuje pełna dowolność. W ostatnim czasie producenci oferują coraz efektowniejsze i coraz barwniejsze tkaniny, więc wybór jest spory. Jednak z praktycznego punktu widzenia liczy się przede wszystkim rodzaj materiału – najlepszy jest ten, który szybko schnie, bo biustonosze do karmienia trzeba często prać (plamy mleka są idealną pożywką dla bakterii). Dobrze jest więc mieć co najmniej dwa takie staniki (na zmianę), w jasnym i ciemnym kolorze (na różne okazje).


Na koniec jak zawsze zapraszamy na zakupy albo na wstępny przegląd wszystkich oferowanych przez nasz sklep internetowy Ekskluzywna.pl modeli  z kategorii: bielizna ciążowa.


Natomiast konkretnie staniki do karmienia znajdziecie pod linkiem:

 

BIUSTONOSZE DLA MAM