Wczytuję dane...
Witamy na blogu!
Wróć do listy wpisów

PORADNIK BIELIZNA - Jak określić swój rozmiar biustonosza?

Największe znaczenie ma obwód pod biustem. To właśnie on, jak podają brafitterki, aż w 90% odpowiada za wygodę w noszeniu stanika i za to, jak wpływa to na zdrowie (sylwetkę) kobiety. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - co trzyma biustonosz, gdy nie założymy ramiączek?! Zatem obwód pod piersiami jest najważniejszy.

 

Mierzymy się toples wykorzystując do tego np. miarę krawiecką lub specjalne taśmy produkowane przez niektóre firmy bieliźniarskie. Ważne, aby można było się nimi owinąć i by przylegały do ciała oraz miały centymetrową podziałkę. Zarówno z przodu i z tyłu miara powinna być na tym samym poziomie i tuż pod linią piersi. Podczas mierzenia stoi się prosto i zaciska miarę ciasno, tzn. tak, aby uwzględniała jak najmniej warstwy tkanki tłuszczowej. Kobiety szczupłe - wystarczy, że po prostu owiną tasmę w okół siebie, panie nieco pulchniejsze powinny tłuszczyk zdusić. Dlaczego? Każdy, nawet najdoskonalszej jakości i ceny biustonosz, podczas noszenia się rozciąga. Gdyby brac miarę "na luzie" za jakiś czas, stanik mógłby przestać się sprawdzać!

 

Gdy jest już wynik trzeba odjąć od niego 3 i w razie konieczności ponownie obniżyć do najbliższego mu rozmiaru. Rozmiarówka określona jest na poziomie np. 70, 75, 80, itd. Mając obwód 81 cm najlepszym stanikiem powinien być... 75!

 

Kolejny krok to wzięcie miary z biustu. Po co? Po to, żeby móc określić rozmiar miseczki. Aby uzyskać najbardziej adekwatny do ciała wynik, najlepiej założyć stanik miękki (soft) o dobrych właściwościach zbierających i lekko unoszących piersi. Gdy biust ma tendencje do opadania, kobieta powinna pochylić się do przodu (mniej więcej kąt prosty między linia nóg a tułowiem). Tutaj wazny jest pomiar w biustonoszu, aby piersi nie "wyciągnęły się" za mocno i nie zafałszowac tym samym wyniku. Panie o jędrnym biuście - moga sie mierzyć na stojąco - wyprostowane. W tym kroku nie zaciskamy miary, po prostu owijamy nią biust i pilnujemy, aby z przodu i z tyłu był na jednej linii.

 

Trzecim istotnym zabiegiem będzie obliczenie rozmiaru miseczki. Kolejny szybki zabieg matematyczny. Od otrzymanego obwodu w biuście należy odjąć wynik mierzenia pod biustem. Poniżej podajemy jakich miseczek powinno sie szukać w zależności od wyniku odejmowania.

miseczka - różnica w centymetrach
AA - 7-9
A - 9,5-11,5
B - 12-14
C - 14,5-16,5
D - 17-19
DD - 19,5-21,5
E - 22-24
F - 24,5-26,5
FF - 27-29
G - 29,5-31,5
H - 34,5-36,5
HH - 37-39
J - 39,5-41,5
JJ - 42-44
K - 44,5-46,5
KK - 47-49

 

Teraz jest kompletna informacja. Miara pod biustem wraz z literowym symbolem miseczki będzie tym stanikiem, od którego można zacząć poszukiwania.

 

UWAGA! 

  • Wybierając biustonosz, szczególnie przez Internet, warto zapoznać sie z tabelami rozmiarów producentów. Często jest tak, że ten sam rozmiar jest inny u różnych marek... Ekskluzywna.pl zamieszcza wiele tabel rozmiarów bielizny, polecamy się pamięci! Czasem warto poświęcić więcej uwagi teraz, niż potem bawić sie w zwroty! 
  • Kolejną ważną sprawą jest zanotowanie sobie pomiarów, które nam wyszły, aby w ferworze wybierania nie pomylić się. 
  • Gdy zakupu dokonuje się w tzw. realu, polecamy zabranie ze sobą zaufanej osoby, wcześniej nieco przeszkolonej, choćby takim naszym artykułem, aby wiedziała na co zwrócić uwagę. 
  • Na same przymiarki warto skorzystać z butików, w których sprzedają osoby zorientowane w temacie! Warto szukać miejsc z bielizną, w których jest ona szyta na miarę - tu można liczyć na najwięcej kompetencji. Trik, jak sprawdzić kompetencje sprzedawcy? Poprosić o kilka biustonoszy zupełnie różnych, jeśli o każdym usłyszy się: "pani kochana, pięknie leży", trzeba brać nogi za pas!

POWODZENIA!